ÇHD OFİSLERİNDE YAPILAN ARAMALAR VE AVUKATLARIN TUTUKLANMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

AVUKATLAR DAYANIŞMA VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI BAŞKANI AV.UĞUR YETİMOĞLU’NUN ÇHD VE AVUKAT OFİSLERİNDE YAPILAN ARAMALAR VE AVUKATLARIN TUTUKLANMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Bir çok ilde yapılan gece yarısı operasyonları ile Çağdaş Hukukçular Derneği Merkez ve şubeleri ile avukat meslektaşlarımızın ofislerinde hukuka  aykırı aramalar yapılmış ve aralarında ÇHD Genel Başkanı ve İstanbul Şube Başkanının da bulunduğu 9 meslektaşımız tutuklanmıştır.

Aramanın yapıldığı gün Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesinde « sol bir terör örgütü » olarak ilan edilen ve basın aracılığıyla da desteklenen bu sanal suç isnadına bağlı olarak, meslektaşlarımızla ilgili verilen hukuka aykırı arama kararı yine hukuka aykırı bir şekilde avukatlara zor ve şiddet kullanılarak uygulanmış ve meslektaşlarımız tıpkı bundan öncekilerde olduğu gibi hukuka aykırı bir şekilde tutuklanmıştır.

Ergenekon , Balyoz, KCK gibi kamuya mal olmuş davalarda olduğu gibi ÇHD ve avukatlarına yönelik saldırılar da yine soyut bir terör örgütü isnadıyla başlamış ve yürütülmüştür.  

Adil Yargılanma İlkesini yok sayan bu uygulama ile hak arama özgürlüğü ve savunma hakkı bir kez daha ağır bir saldırıya uğramıştır.

Siyasi gözdağı vermek amacıyla yapılan bu hukuksuz uygulamaları kınıyoruz.

Tüm Avukatları ve hukukun üstünlüğüne inananları, savunmayı savunmak için göreve çağırıyoruz.    

Saygılarımla

Av.Uğur Yetimoğlu

AVUKATLAR VAKFI BAŞKANI


Print   Email