AVUKATLAR DAYANIŞMA VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI BASIN BİLDİRİSİ

AVUKATLAR DAYANIŞMA VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI BAŞKANI AV.UĞUR YETİMOĞLU NUN İSTANBUL BAROSU BAŞKAN VE YÖNETİM KURULUINUN SİLİVRİ CUMHURİYET SAVCILIĞI TARFINDAN ŞÜPHELİ SIFATIYLA ÇAĞRILMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI.  

 

İstanbul Barosunun ‘Hukuksuzluğa teslim olmama’ kararını destekliyoruz. Tüm meslektaşlarımızı bu yürekli ve onurlu tavrı desteklemeye çağırıyoruz.

İstanbul 10.Ağır Caza Mahkemesinin 2010/283 sayılı dosyası ile görülmekte olan, kamu oyunda ‘Balyoz Davası’ olarak adlandırılan davada savunma hakları ve meslek onurları çiğnendiği için cübbelerini çıkarıp duruşmalar katılmayan meslektaşlarımızın yanında yer alarak adil yargılanma hakkının ihlaline karşı çıkan ve bu hususu duruşmada dile getirerek verdiği  dilekçe ile mahkemeyi adil yargılanma hakkına saygı göstermeye davet aden İstanbul Barosu yöneticileri hakkında,  adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs isnadıyla suç duyurusunda bulunulmuş ve  Silivri Cumhuriyet Savcılığı tarafından Avukatlık Kanununun 58.maddesine göre Adalet Bakanlığından izin alınmadan, İstanbul Barosu başkan ve yönetim kurulu üyeleri şüpheli sıfatıyla çağrılmıştır.

İstanbul Barosu bu hukuksuzluğa teslim olmayacağını belirterek  savcılığa gitmeme kararı aldığını açıkladı.

Avukatlar Vakfı olarak, Avukatlık Kanununun 76,79,95 maddelerinde belirtilen yetkileri doğrultusunda hareket ederek, adil yargılanma hakkına saygı gösterilmesini isteyen, üyesi meslektaşlarımızın yanında yer alarak savunmayı savunan İstanbul Barosunun kararını ve kararlılığını destekliyoruz.

Tüm meslektaşlarımızı bu yürekli ve onurlu tavrı desteklemeye çağırıyoruz.

Saygılarımla

Av.Uğur Yetimoğlu

AVUKATLAT VAKFI BAŞKANI


Print   Email