SİVAS DAVASININ ZAMAN AŞIMI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

AVUKATLAR DAYANIŞMA VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI BAŞKANI AV.UĞUR YETİMOĞLU NUN SİVAS DAVASININ ZAMANAŞIMI NEDENİYLE DÜŞÜRÜLMESİ KARARI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI 

 

Sivas davası kararı ile adalet bekleyen kamu vijdanı zedelenmiştir….

Başbakanın sözleri yanan yüreklerin acısına hakarettir……

 

Sivas ta 2 Temmuz 1993’ de Madımak Otelinde 37 kişinin yakılarak  katledilmesi ile ilgili davada, Ankara 11.Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği ‘ zaman aşımı nedeniyle düşme kararı’ bir kez daha can yakmıştır. 

Mahkemenin olayı insanlığa karşı işlenmiş suç olarak tanımlamasına rağmen sanıkların kamu görevlisi olmaması sebebiyle zaman aşımı kararı vermesi, toplumun adalet duygusunu ve kamu vijdanını zedelemiştir.

12 Eylül dönemini ve darbe planlayanları yargılamakla övünen ve ileri demokrasi türküleri söyleyen  Başbakanın bu kararı ‘hayırlı ve uğurlu’ olsun diyerek karşılaması yanan yüreklerin acısına karşı açık bir hakarettir.  

Hizbullah sanıklarının zamanaşımı nedeniyle cezaevinden salınmasında olduğu gibi bu kararla da  toplumun adalete olan inancı sarsılmıştır. 

Yargının siyasi iktidarın güdümünde olduğu ve iktidarın siyasi tercihleri doğtultusunda çifte standartla kararlar verdiği inancı pekişecektir.

Yargıtayın bu olumsuz algıyı ortadan kaldıracak, toplumda yok edilen adalet  inancını  yeniden kuracak bir karar vermesini umuyoruz.

Saygılarımla

Av.Uğur Yetimoğlu

AVUKATLAT VAKFI BAŞKANI


Print   Email