Av.Turgut Kazan hakkında açılan dava ile ilgili basın bildirisi

Özel Yetkili Mahkemeler kaldırırlsın….! 

Avukatlara yönelik saldırılar durdurulsun….!

Bu gün İstanbul da meslektaşlarımız  Av.V.Sedat KÜÇÜKYILMAZ ve Av.Mahmut Ali KAŞİFOĞLU nun büroları arandı ve meslektaşlarımız göz altına alındı.

Halen gözaltında bulunan METRO TUR şirketinin sahibi ve şirket vekili olarak bazı davalarda avukatlık görevi yürüten meslektaşlarımızın bu soruşturma kapsamında göz altına alındıkları tahmin ediliyor.  

Avukatların müvekkilleri hakkında başlatılan soruşturma kapsamında göz altına alınmaları ilk değil, son olmayacakta. 

CMK 251.madde düzenlemesine dayanılarak oluşturulan bu hukuka aykırı durum savunma hakkını ve bu hakkın temsilcisi avukatları yok etmektedir.

‘Ergenekon, Balyoz, İlhan Cihaner, KCK, Şike ’ gibi adlarla özel yetkili savcılar eliyle yürütülen soruşturmalarda, kimlikleri ve davaları farklı olan tüm sanıkların tek ortak yanları, avukatları hakkında soruşturma başlatılmış olmasıdır. 

Avukatlık mesleğine  yönelen, hukuka aykırı bu açık tehdit ve tehlike karşısında siyasi görüşleri ne olursa olsun tüm avukatların birleşmesi gerekir.

Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması ve avukatlara yönelik saldırıların durdurulması için başta TBB ve Barolar olmak üzere tüm meslek örgütlerini ve  meslektaşlarımızı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Av.Uğur Yetimoğlu

AVUKATLAR VAKFI BAŞKANI 


Print   Email