Seçim güvenliğine ilişkin basın bildirisi

Avukatlar Hukuk Araştırmaları Vakfı Başkanı 
Av. UĞUR YETİMOĞLU’nun 
Seçim güvenliğine ilişkin basın bildirisi


SEÇİM TAKVİMİ AÇIKLANDI. 
SEÇİM GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞE EDİYORUZ .
SİYASİ PARTİLERİ UYARIYOR,
TÜM HUKUKÇULARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ.!


Uzun süreli tek parti iktidarının 
Devletteki kadrolaşması, 
Yargıyı teslim alma çabası
Ve siyaset anlayışı 
Seçim güvenliği endişemizi arttırıyor.Seçim süreçlerinde  tanık olduğumuz; valiliğe ait araçlarla kış ortasında elektiriği olmayan evlere taşınan buz dolapları, kömür ve erzak yardımları, toplu olarak yasalara aykırı oy kullanmaya çalışan çevik polis ekiplerinin görüntülerini de  hatırlıyoruz.
Endişemiz daha da artıyor. 

Ana muhalefet partisi lideri sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yargıç ve savcıları, MHP lideri sayın Devlet Bahçeli’nin vali ve kaymakamları uyarmak zorunda kalışları aynı endişenin ortak ifadesidir. 

“İnsanlık Anıtı’nın” yıkılması kararının yürütmesini durduran hakimi düz üye , yürütmeyi durdurma kararını kaldıran hakimi ise başkan yapan, son HSYK kararnamesinde il ve ilçe seçim kurullarında hangi hakimlerin başkan olacağının da planlanmış olmasından endişe ediyoruz.

Bu endişelerle siyasi partilerin il ve ilçe seçim kurullarının oluşturulmasında, her zamankinden daha dikkatli ve özenli davranması gereğini hatırlatıyor ve bu noktalarda başta avukatlar olmak üzere tüm hukukçuların ve deneyimli emekli öğretmen ve memurların görev almasını öneriyoruz.


Print   Email