Ergenekon soruşturmasında 12.dalga operasyonu ile ilgili basın açıklamamız

Ergenekon soruşturmasında 12. dalga

adı verilen arama ve gözaltılar la ilgili

Avukatlar  Vakfı Başkanı

Av. Uğur Yetimoğlu nun

Basın açıklaması

 

 

Kamuoyuna ;

 

13 Nisan 2009 tarihinde , bundan önceki uygulamalarda olduğu gibi sabahın erken saatlerinde başlatılan ve Ergenekon soruşturmasında 12. dalga adı verilen arama ve göz altıların hedefindeki isimlerin  kimlikleri ve eski rektörlerin , Kanla B TV nin  ve ÇYD nin  ortak özellikleri , Ergenekon soruşturmasının siyasi iktidarın muhaliflerine yönelik  korku  imparatorluğu yaratma hedefini kanıtlamıştır. 

 

Bu işin artık tadı kaçtı . Hukuk kamuoyunun ve hukukçuların uyarı ve eleştirilerine rağmen, adını  Ergenekon  Savcıları  koyan  savcılar , hukuka aykırı arama ve gözaltı uygulamasına  ısrarla devam ettiriyorlar.

 

Bu hukuka aykırı, keyfi   uygulamalarla , suç ve suçluyu ortaya çıkarmak amacından   uzaklaşılmış , ve asıl  ergenekon çetesinin üzeri örtülerek , bu amaçla başlatılmış soruşturma sulandırmıştır.     

 

Hukukçular ve avukatlar  ergenekon savcılarının ,  toplumun yargıya olan inancını yok eden  ve  vatandaşların infialine  sebep olan  bu hukuk aykırı  uygulamalarına  karşı  kayıtsız kalınmasından  rahatsızdır.

 

Avukatlar , İzmir de  soruşturma yürüten özel yetkili savcının görev yerini değiştiren , irade ve yöntemin  burada  niçin  uygulanmadığını merak etmektedir.

 

Hukuka aykırı uygulamaların ile toplumda infial yaratılmasına ve kişilerin yargıya inancını sarsılmasına sebep olan  bu konuda hakkında şikayetler bulunan  savcı ÖZ ün derhal görevden alınması  gerekir.

 

Saygılarımla.

 

    Av. Uğur YETİMOĞLU

AVUKATLAR DAYANIŞMA

VE HUKUK ARAŞTIRMALARI 

      VAKFI  BAŞKANI

        0532  322 02 53  


Print   Email